آگهی بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک شرکت نرم افزار عارف رایانه

تبلیغات متنی

شاخص بورس چیست و معرفی برخی از آنان

21 ۱۰ آبان ۱۳۹۵ اخبار بورس , اخبار سهام , دسته‌بندی نشده , شاخص بورس خانه » اخبار سهام » شاخص بورس چیست و معرفی برخی از آنان سیب رنک

شاخص وسیله ای برای اندازه گیری و مقایسه است و بر مبنای آن می توان تغییرات ایجاد شده در متغیرهای معینی را در یک مدت زمان خاص سنجید . کلمه شاخص (INDEX) در کل به معنای نمودار یا نشان دهنده یا نماینده است. شاخص بورس یک معیار آماری است که نشان دهنده تغییرات در یک اقتصاد یا بازار بورس است. همچنین طبق تعریفی دیگر در مورد بازارهای مالی، شاخص یک سبد فرضی از کلیه سهامی است که در آن بازار خریدوفروش شده است. همچنین شاخص میانگین تغییرات قیمت همه سهام را نشان میدهد.

شاخص بورس چیست ؟

به گزارش سایت سهام نت محاسبه شاخص برای هر شرکت صنعت یا گروه یا دسته به صورت جداگانه انجام پذیر است. جهت محاسبه شاخص لازم است یک سال را به عنوان سال مبنا یا پایه فرض کنیم. در مرحله بعدی بعد از تقسیم ارزش جاری بر ارزش مبنا ( ارزش سال پایه ) آن را باید در عدد ۱۰۰ ضرب کنید . در نهایت عدد بدست آمده شاخص آن گروه یا دسته مورد نظر می باشد.

انواع شاخص های بورس چیست ؟

طبق بررسی های بدست امده در هر بازار بورس اوراق بهاداری با توجه به نیاز و کارایی میتوان انواع شاخص های بورس را تعریف کرد .

در این قسمت برخی از انواع شاخص های بورس را به شما معرفی می کنیم :

شاخص صنعت:

شاخص صنعت عملکرد شرکت‌های صنعتی بورس را نشان می‌دهد.

شاخص واسطه‌گری‌های مالی:

شاخص واسطه گری های مالی وظیفه نشان دادن عملکرد شرکت‌های واسطه‌گری مالی شامل هلدینگ‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و لیزینگ‌ها را بر عهده دارد.

شاخص قیمت و بازده نقدی:

شاخص قیمت و بازده نقدی را در سال‌های اخیر روزنامه همشهری با نام شاخص بازده بازار سهام به سهامداران معرفی کرد.

به گزارش سایت سهام نت شاخص قیمت و بازده نقدی  یکی از دقیق‌ترین شاخص‌ های محاسبه در بورس تهران است. دلیل این امر آنست که به هر دو مولفه تقسیم سود در شرکت‌ها و بازده سهام بر اثر افزایش قیمت سهام شرکت‌ها در آ‌ن توجه می شود.

شاخص عملکرد تالار اصلی:

شاخص عملکرد تالار اصلی فقط روند حرکت قیمت سهام شرکت‌های درج شده در تابلوی اصلی بورس تهران را نمایش خواهد داد و این روند طبق ضوابط محاسبه شاخص کل می باشد.

شاخص کل قیمت سهام:

شاخص کل قیمت سهام روند عمومی قیمت سهام همه شرکت‌های پذیرفته در بورس اوراق بهادار را بیان می کند. طبق فرمول طراحی شده تغییر قیمت شرکت‌های بزرگتر که در عین حال سرمایه‌ بیشتری نیز دارند بر نوسان شاخص تاثیر بیشتری می‌گذارد.

شاخص عملکرد تالار فرعی:

شاخص عملکرد تالار فرعی فقط روند حرکت قیمت سهام شرکت‌های درج شده در تابلوی فرعی بورس تهران را ( مطابق ضوابط محاسبه شاخص کل ) به نمایش می گذارد.

امیدواریم از اطلاعاتی که درباره شاخص بورس در سایت سهام نت در اختیارتان گذاشتیم بهره کافی را برده باشید.


# # # # # # # # # #

نظرات