آگهی بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک شرکت نرم افزار عارف رایانه

تبلیغات متنی

اوراق تجاری چیست و انواع اوراق تجاری

27 ۱۱ آبان ۱۳۹۵ اخبار بورس , اخبار سهام , دسته‌بندی نشده , شاخص بورس خانه » اخبار سهام » اوراق تجاری چیست و انواع اوراق تجاری سیب رنک

اوراق تجاری یکی از انواع اوراق قرضه کوتاه مدت است. سررسید اوراق تجاری ۲۷۰ روز یا کمتر است و به وسیله شرکت‌ های مالی و مؤسسات غیرمالی منتشر میگردد. اوراق تجاری برای شرکت‌هایی که در کوتاه مدت به وجه نقد نیاز دارند، یک ابزار مالی فوق العاده است. اوراق تجاری یک راهکار تأمین مالی میان مدت و حتی دراز مدت است.

به گزارش سهام نت شرکت، برای تامین مالی، اوراق تجاری را با هدف پرداخت بدهی‌ های  قبلی خود انتشار می نماید. البته در سال‌های اخیر بازار اوراق تجاری به طور فزاینده توسط بانک‌های تجاری به عنوان منبع وجوه قابل استقراض مصرف می گردد.

اوراق تجاری چیست ؟

طبق بررسی های بدست امده اوراق تجاری پشتوانه ای ندارند و معمولاً بازپرداخت آن‌ها به وسیله دارایی خاصی تضمین نمیگردد. گرچه که باید بنگاه‌ های فروشنده این اوراق، خطوط پشتیابی کننده ای از طرف بانک‌های تجاری داشته باشند.

یاداوری میکنیم در اکثر کشورها دسترسی به این بازار قانونمند است و تنها بنگاه‌هایی که در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده و از حداقل سرمایه تعیین شده‌ای برخوردار باشند، اجازه دارند اوراق تجاری منتشر کنند. اوراق تجاری همانند اسناد خزانه، به صورت تنزیل شده به فروش می‌رسند و بازده آن‌ ها به روش نرخ تنزیل محاسبه خواهد گشت. بزرگترین بازار اوراق تجاری در جهان مربوط به ایالات متحده آمریکاست.

انواع اوراق تجاری چیست ؟

اوراق تجاری بر عکس اسناد خزانه، دارای بازار دست دوم قابل‌ توجهی نیست و این عامل قدرت نقدشوندگی را کاهش میدهد. به گزارش سهام نت این اوراق به دو دسته عمده تقسیم میشوند:

دسته اول اوراق تجاری

اوراق تجاری دسته اول به اوراقی گفته می شود که توسط شرکت‌ های بزرگ و معتبر انتشار می ایبد. این اوراق تجاری به‌ طور مستقیم  به خریداران ابزارهای مالی فروخته می‌شوند و نیازی به کارگزاران و معامله‌گران نخواهند داشت.

دسته دوم اوراق تجاری

اوراق تجاری دسته دوم به اوراقی گفته می شود که توسط شرکت‌ های کوچکتر به شرط خوشنام بودن و معتبر بودن منتشر میشوند. این نوع اوراق تجاری از طریق معامله‌گران و کارگزاران به مشتریان فروخته میشوند. جالب است بدانید که نرخ بهره اوراق تجاری دسته دوم معمولاً بیشتر از اوراق منتشر شده توسط شرکت‌های بزرگ در دسته اول است .علت این نرخ بهره ریسک بیشتر و همچنین وجود هزینه‌ های دادو ستد توسط معامله‌گران می باشد.

مزایای اوراق تجاری چیست ؟

مزایای اوراق تجاری برای فروشندگان و خریداران زیاد است. در این چند ساله اخیر بازار آن رشد سریعی را شاهد بوده است.

مزایای اوراق تجاری برای فروشندگان، کمتر بودن هزینه آن نسبت به استقراض از بانک‌های تجاری است.

یکی دیگر از مزایای اوراق تجاری بازده بالاتر نسبت به اسناد خزانه است.

هم‌خوانی سررسید آن با نیازهای سرمایه‌گذارا از دیگر ویژگیهای اوراق تجاری است.

امیدواریم از اطلاعاتی که درباره مزایای اوراق تجاری و انواع اوراق تجاری در اختیارتان گذاشتیم بهره کافی را برده باشید.


# # # # # # # #

نظرات